DIENZIEDES (arī dienlilijas)
Stāda saulainā (tumšās šķirnes vēlams nedaudz noēnotā) vietā, auglīgā, irdenā, ūdens caurlaidīgā, vāji skābā augsnē, pH5,5 - 6,5. Nabadzīgu smilts augsni ielabo ar kompostu, melnzemi, kūdru ~ 30 cm dziļumā. Vājās augsnēs 2x veģetācijas periodā iestrādā pilnmēslojumu - NPK pavasarī: 5:10:5, vēlāk 4:12:12. N pārbagātība palielina zaļo masu, bet var samazināt ziedēšanu. Pārstādot sadalīto sakneni 1-2 stundas var paturēt vājā minerālmēslu šķīdumā, var mērcēt kādā fungicīdā un griezuma vietai ļauj ēnainā vietā apžūt, lai aprētojas - tas aizsargā pret infekcijām. Stādot sakņu kakliņu apsedz ar ~ 2, 5 cm biezu augsnes kārtu (dziļāk stādīt nevajadzētu, jo tad sliktāk ziedot?) un var nomulčēt. Mulčē ar koksnes šķeldu, mizām, kompostu, kūdru, smalcinātu zāli, salmiem, zāģskaidām vai c. materiālu. Stādot saknes jāizvieto vertikāli, lai ir vieta jaunajām, jo vecās ar laiku atmirst – stādu uzsēdina uz konusa un tad saknes apber ar augsni. Ja gruntsūdens līmenis ir augstāks kā 50 cm, tad jāstāda paaugstinātās dobēs. Stāda 50 - 80 cm vienu no otras, pārstāda pēc 5 - 6.... gadiem, atkarībā kāds ir cera pieaugums (paliek mazāki ziedi un maz ziedkātu). Rudens stādīšanu būtu jābeidz ~ 1,5 mēn. līdz zemes sasalšanai. Jaunos stādījumus uz ziemu vajadzētu mulčēt, laikā kad sākas – C*, bet zeme vēl nav sasalusi: ar 20/30cm biezu mulčas kārtu (pavasarī norauš nost). Iestādīšanas gadā nevajadzētu ļaut ziedēt. Pārziedējušo ziedu noņemšana (lai neražo sēklas) veicina ilgāku cera ziedēšanu. Ja ļauj ražot sēklas, tad šķirne sliktāk ziedēs nākošgad. Ziedkātus rudens pusē nogriež vai noņem un vēlāk nogriež arī lapas. Savu īsto skaistumu sāk parādīt ar otro/trešo gadu!
Svarīga ir laistīšana - laista reti, bet pamatīgi. Ja ir sauss laiks, apm. 1x nedēļā, un lai ūdens iesūcas ~ 50 cm dziļumā.
Šīm skaistulēm piemīt unikāla īpašība, tās dažu gadu laikā ļoti labi adaptējas jaunajiem apstākļiem - tāpēc arī ‘’kaprīzākie’’ jaunumi tiek pieradināti un labi jūtas mūsu vēsajā klimata zonā.
Visas auga daļas ir ēdamas - daudz C vitamīna un olbaltumvielu (skat. Google). Ar ziediem var izrotāt pasniegtos ēdienus un ja ciemiņi ’’kautrējas’’ ēst, sākt pašam! Ir skaisti, interesanti, veselīgi!
Stāda uz izveidota zemes konusa.
Lai Jums iepatīkas šīs skaistās, ''inteliģento'' sliņķu puķes!